• TASUTA TARNE alates 50 eurost

  • Nahk on sinu tervise peegel

    Alates üldisest väsimusest kuni võimaliku Parkinsoni tõveni võivad naha, juuste ja küünte seisundid olla paljude haiguste sümptomid.

    Kuigi nahk asub teie keha välispoolel, võib see olla üllatavalt selge aken keha sees toimuvale.

    Kellegi nahka tähelepanelikult ja huviga vaadates saab inimese kohta palju teada. Võib-olla kõige ilmsem on see, et teie naha seisund võib näiteks dermatoloogi koolitatud silmale teie elustiilist aimu anda. Üks esimesi asju, mida nahaarst võib kedagi vaadates öelda, on see, kui palju nad on päiksega liialdanud. Kortsud, laigud, ebaühtlane pigmentatsioon ja elastsuse kaotus on selged tunnused nii vanuse lisandumisel kui ka päikesest.

    Nahk võib anda märku ka inimese unepuudusest. Rippuv ja lõtvunud silmaümbruse nahk ning tumedad ringid silmade all võivad viidata väsimusele.

    Nahk võib isegi peegeldada, kas inimesed joovad piisavalt vedelikku. Üks dehüdratsiooni märke on sissevajunud nahk silmade ümber. Ka kuiv nahk võib viidata vedelikupuudusele.

    Ja suitsetajate nahk reedab sageli nende harjumuse. Suitsetajate nahk on sageli kahvatum ning huulte ümber tekivad kortsud.

    Harjumuste, elustiili ja elukeskkonna kirjeldamine võib aidata leida põhjuse nahaprobleemile.

    Kuiv, sügelev nahk

    Pole harvad juhud, kui nahk tundub kuiv või sügelev, eriti talvel. Kui teie vannid ja dušid on lühikesed ja niisutavad, kui nahk on pärast seda veel niiske, saate seda seisundit tavaliselt kontrolli all hoida. Inimesed, kellel on kroonilised nahahaigused, nagu atoopiline dermatiit (ekseem), kogevad neid sümptomeid sagedamini ja raskemini. Kuid on osa patsiente, kes sügelevad põhihaiguse tõttu. Näiteks diabeet võib muuta naha sügelema kalduvamaks, nagu ka lümfoom. Opioidid ja muud ravimid võivad samuti põhjustada sügelust. Kilpnäärme häired võivad põhjustada naha kuivamist. Dermatoloogidel on väljaõpe, et nad teaksid, millal teha vereanalüüs ja hinnata patsienti põhjalikumalt.

    Ärritatud käed

    Pidev kätepesu ja alkoholiga kätepuhastusvahendite kasutamine näiteks koroonaviiruse pandeemia ajal võib teie käsi tõsiselt kahjustada. Niisutavad kätekreemid või -salvid võivad tavaliselt selle levinud probleemiga toime tulla. Kuid mõnikord pole probleem nii tavaline. Seisund, mida nimetatakse dermatomüosiidiks, võib jäljendada ärritusest või liigsest pesemisest põhjustatud käte dermatiiti, mida iseloomustavad punased laigud käte tagaküljel. Dermatomüosiit on luupusele sarnane põletikuline autoimmuunhaigus. Nahaarst oskab öelda, millal on ärritunud käed tõesti midagi enamat.

    Kõõm

    Seborröa on peanahal (ja mõnikord ka nina ümbruses) esineva tavalise kõõma meditsiiniline nimetus. Tavaliselt saab seda ravida ravimšampoonide või retseptiravimitega. Kuid isegi kõõm võib olla põhihaiguse vihje. Neuroloogiliste seisunditega, nagu Parkinsoni tõbi või insult, patsientidel on suurem oht ​​raske seborröa tekkeks. HIV-nakkusega inimesed on ka seborröa suhtes vastuvõtlikud.

    Vistrikud

    Vistrikud, vinnid, punnid on noorukieas normaalsed ja püsivad sageli ka täiskasvanueas. Näomaski kandmine võib samuti põhjustada akne ägenemist. Kuid uus akne või tõeliselt raske akne, mida teil varem ei olnud, võib mõnikord viidata hormonaalsele kõrvalekalletele, nagu naistel polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS).

    Naha värvimuutus

    Naha värvimuutused nahal võivad mõnikord viidata põhihaigusele. Kroonilise haigusega inimestel tundub nahk mõnikord hall ja kahvatum. Kollakas või oranžikas nahk võib olla märk neeru- või maksahaigusest. Ja tumedamad või pruunid laigud säärtel võivad olla märgiks, et veri ei ringle hästi ja võivad lõpuks areneda haavanditeks. Kuigi nahavärvi muutused võivad olla dermatoloogiliste diagnooside jaoks olulised vihjed, võivad need erineva nahavärviga inimestel ilmneda erinevalt. Näiteks võivad lööbed tunduda tumedamad või olla lillaka tooniga. Seetõttu on oluline pöörduda nahaarsti poole, kuna neil on asjatundlikkus ja kogemus, et tuvastada ja diagnoosida nahamuutusi.

    Väikesed punnid silmade ümber

    Väikesi kollaseid punne, mis tekkivad silmade või nina ümber, nimetatakse ksantelasmiks ja need võivad olla põhjustatud kolesterooli ladestustest. Mõnedel inimestel on see märk kõrge kolesteroolitasemest, kuid umbes pooltel inimestel see nii ei ole. Muhukesed nahal on aga märk sellest, et peaksite laskma oma kolesterooli kontrollida.

    Lööbed

    Põhjuseid, miks teie nahk võib lööbe korral tekkida, on palju. Levinud lööbe hulka kuuluvad kontaktdermatiit – reaktsioon millelegi, mida teie nahk puudutab, mida saab tavaliselt kergesti ravida paikse raviga ja vältides lööbe põhjustanud ainet. Kuid mõnikord võivad isegi kergesti ravitavad lööbed näidata muutusi üldises tervises.
    Näiteks psoriaas suurendab südamehaiguste ja muude seisundite riski. Ja loomulikult on iseloomulikke lööbeid, nagu puukborrelioosi märklauakujuline lööve ja liblikakujuline lööve üle näo, mis tekivad paljudel luupusega patsientidel. Siis kui lööve ei allu ravile ja kui see mõjutab rohkem kui teie nahka, näiteks kui teil on liigesevalu või palavik. Sellisel juhul võib see viidata tõsisemale organismis toimuvale muutusele.

    Seega on oluline jälgida oma nahka ja anda endale piisavalt puhkust, juua vett, kaitsta end päikese eest ja mõelda häid mõtteid.

    0
      0
      Ostukorv
      Ostukorv on tühiTagasi e-poodi